Loading...

Personat që vuajnë nga diabeti duhet të tregohen të kujdesshëm me ushqimet e tyre … duke përfshirë edhe bukën.

Alternativa më e mirë për diabetikët është buka e cila përmban më shumë fibra.

Sipas ekspertëve, tërshëra dhe embrioni i grurit janë ndër drithërat më të shëndetshme.

Një bukë e shëndetshme duhet të përmbajë përbërës të pasur me proteinë, yndyrna të mira dhe fibër. Këto përbërës do të pengojnë rritjen e shpejtë të nivelit të sheqernave në gjak.

Për përgatitjen e bukës me këto cilësi mund të zëvendësohet mielli i bardhë me atë të bajameve apo të farave të lirit.

Gatuani me miell bademi që të humbisni peshë

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Loading...Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.