Loading...

Ka disa zakone që parandalojnë humbjen e peshës. Pra, duhet të dini se ushqimet që konsiderohen variacione më të shëndetshme nuk përmbajnë domosdo më pak kalori sesa ushqimet jo të shëndetshme.

Disa lëngje frutash shpesh përmbajnë shumë kalori. Mënyra më e mirë për të ndjekur marrjen e kalorive është të regjistroni se çfarë dhe sa keni ngrënë.

Përcaktoni sasinë e saktë të kalorive që përputhen me trupin tuaj dhe planin tuaj të humbjes së peshës.

Shumë njerëz që duan të humbin peshë vazhdimisht përsërisin të njëjtin lloj të stërvitjes, dhe shumica e tyre po përpiqen të heqin qafe depozitat yndyrore në stomak. Por nëse ju lini pas dore ushtrime kardio, nuk do të humbni peshë. Trajnimi i rregullt aktiv ndihmon në djegien e kalorive.

Gjatë ditës është e nevojshme për të pirë shumë ujë, dhe shumë e harrojnë atë, veçanërisht në dimër. Uji është pija më e shëndetshme. Mos harroni se ushqimet e freskëta përmbajnë ushqyes më të shëndetshëm në krahasim me ushqimet e përpunuara që mund të fshehin kalori shtesë. Pra, hani një shumëllojshmëri të perimeve dhe frutave të freskëta.

Nëse keni uri gjatë ditës, ju do të merrni më shpesh ushqim të pashëndetshëm. Energjia e marrë do të ruhet në depozitat e yndyrës në vend se të shpenzohet gjatë ditës.

Përfundimisht, qëndrimi është gjithashtu i rëndësishëm. Nëse mendoni se nuk mund të humbni peshë për shkak të gjenetikës, kjo do të ndikojë negativisht në të gjithë procesin e dietës suaj.

Një ushqim i lehtë dhe i varfër në ditë mund të ngadalësojë metabolizmin dhe të shkaktojë ndryshime të caktuara hormonale që rrezikojnë procesin e humbjes së peshës.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Loading...Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.