brain structure 700x420 650x3581 560x358 - Fëmijët që qëndrojnë pranë ekranit për më shumë se 7 orë në ditë kanë strukturë të ndryshme të trurit


Një studim i ri prej 300 milionë dollarësh ka zbuluar se fëmijët që kalojnë të paktën shtatë orë në ditë në smartphones ose tableta po ndryshojnë strukturën e trurit të tyre.
Hulumtimi i ri u financua nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë, një agjenci qeveritare, duke treguar rezultatet e teknologjisë për fëmijët.

Hulumtuesit kanë bërë gjetjen e tyre duke analizuar trurin e 4,500 fëmijëve dhe shkencëtarët janë në proces të ndjekjes së më shumë se 11,000 9-vjeçarëve dhe 10-vjeçarëve gjatë rreth një dekade.

Grupi i parë i të dhënave ka zbuluar se koha e ekranit mund të ketë një efekt të kundërt në fëmijët.

“Shkencëtarët mund të shohin karakteristikat e trurit të lidhura me veprime impulsive ose psikopatologji të hershme; ndikimi i sjelljeve shëndetësore (p.sh. gjumi, aktiviteti fizik) në zhvillimin kognitiv dhe të trurit; ose tipare të lidhura me përdorimin e mediave, duke përfshirë ekspozimin e kohës së ekranit, transmeton lajmi.net.

Për shembull, një studim i kohëve të fundit nga hulumtuesit ABCD tregoi lidhje ndërmjet sasive të ndryshme dhe llojeve të kohës së ekranit (p.sh., video games vs media sociale) dhe karakteristikat e ndryshme strukturore të trurit, tiparet psikologjike dhe funksionin njohës “, lexon një abstrakte nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë.

“Shkencëtarët do të jenë në gjendje të ndjekin pjesëmarrësit me kalimin e kohës për të kuptuar se si përdorimi i medias do të ndikojë në zhvillimin e një personi, duke nënvizuar mundësinë unike të ofruar nga studimi ABCD,” tha ai.

Gjegjësisht, shkencëtarët zbuluan se përdorimi i përditshëm i ekranit tregonte se fëmijët kishin strukturë të ndryshme të trurit. Ata që kanë më pak përdorim të ekranit treguan një ndryshim sesa ata që bënë, por drejtori i studimit i NIH, Gaya Dowling, paralajmëroi të mos përfundonte ende me kaq.

“Nuk e dimë nëse po shkaktohet nga koha e ekranit. Nuk e dimë ende nëse është gjë e keqe, “tha Dowling, njoftoi CBS News . “Nuk do të jetë deri sa t’i ndjekim me kalimin e kohës që do të shohim nëse ka rezultate që lidhen me dallimet që po shohim në këtë fotografi të vetme”.

Në raportin e CBS, shkencëtarët nuk janë të qartë nëse një kortezë e hollë e treguar në skanimet e trurit shkaktohet nga koha e ekranit.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:


Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.