ramush haradinaj 1 1548065725 54227641 560x347 - Haradinaj u drejtohet mësimdhënësve: Tash keni pagë të respektuar, mos i dënoni fëmijët

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë sot se greva e mësimdhënësve pas vendimit të Qeverisë që të rriten pagat e tyre, është e padrejtë dhe joetike. Ai ka shtuar se nuk është koha që të bëhen pazare por fokusi të jetë ngritja e cilësisë në arsim.
Këto komente i pari i Qeverisë i bëri pas vendimit të djeshëm që pagat e mësimdhënësve të rriten, por të njëjtit nuk kanë hequr dorë nga greva.

“Është e padrejtë dhe jo etike që pas këtij vendimi të mohohet e drejta e fëmijëve tanë për shkollim e aq më pak të ankohet ndonjë punëtor arsimi për pagë të ultë. Nuk është kohë pazaresh, por është koha që të fokusohemi në ngritje të cilësisë në arsim. Rritja e pagës është dinjitoze dhe pritjet racionale janë që edhe reflektimi të jetë dinjitoz. Mos i dënoni fëmijët tanë. Të nderuar punëtorë të arsimit – keni pagë të respektuar”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Ndërkaq, ai ka shtuar se vendimi për ngritje të pagave është sfidues për buxhetin, por ka thënë se duke marrë parasysh rëndësinë që ka arsimi, ky vendim ka marrë përkrahje të gjerë.

Mbrëmë, SBASHK-u refuzoi ofertën e kryeministrit Ramush Haradinaj për rritje të pagave të mësimdhënësve, duke qëndruar të palëkundur nga greva. Ndërkaq, sot është dita e shtatë kur mësimdhënësit kanë nisur grevën.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.