ne ferizaj gjendet nje tub i periudhes romake 5f09b7df2ab9e1 560x416 - Në Ferizaj gjendet një tub i periudhës romake

Në komunën e Ferizajt është gjetur një tub nga periudha romake. Tubi që është i punuar nga qeramika besohet se është i shekujve IV-V të erës sonë.

Këtë lajm e ka dhënë kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, duke thënë se kjo gjetje është dëshmi e civilizimit që ka ekzistuar në tokat shqiptare.

“Tubi që rrjedh historinë e civilizimin nga periudha romake. Në tokën e Komogllavës në lokalitetin “Kroni” u gjet befasisht tubi i ujësjellësit i punuar nga qeramika që i takon periudhës romake të shekujve IV-V të erës sonë, që dëshmon mbi të gjitha civilizimin në këto anë, pjesët e së cilës mund të vizitohen në Muzeun e Ferizajt. #VizitoFerizajn”.

Më poshtë pamjet e këtij tubi:

ne ferizaj gjendet nje tub i periudhes romake 5f09b7dfa2bfb1 - Në Ferizaj gjendet një tub i periudhës romake

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.