Loading...

Ajo çfarë hani si të zgjoheni nga gjumi është tejet e rëndësishme për organizimin tuaj gjatë ditës.

Niseni ditën mbarë dhe shëndetshëm me një lugë mjaltë në mëngjes.

Mjekësia popullore e gjithashtu edhe mjaft studime të ndryshme vlerësojnë se nisja e ditës duke konsumuar një lugë të vogël me mjaltë është mënyra ideale për t’i dhënë fuqi dhe energji organizmit përgjatë gjithë ditës.

Mjalta ka një përdorim të gjerë dhe jo vetëm si ëmbëltues.

Përpara shpikjes së antibiotikëve, ajo përdorej gjerësisht për të trajtuar plagët apo djegiet e lëkurës. Gjithashtu është përdorur edhe për të zbutur kollën ose si maskë lëkure.

Mjalti përmban sasi të vogla proteine, folati, vitamine C dhe vitamina të tjera të rëndësishme.

Vlerat më domethënëse të mjaltës vijnë nga mineralet që përmban.

 

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Loading...Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.