Loading...

Personi që është akuzuar për sulmet në dy xhami të Zelandës së Re të premten, besohet se ka vepruar i vetëm, tha policia.

Australiani Brenton Tarrant, 28 vjeç, që e ka përshkruar vetën si supermacist i bardhë, kishte postuar në Facebook videon e sulmit dhe një manifest, ku shprehte pikëpamjet e tij kundër myslimanëve.

Edhe tre persona ishin arrestuar pas sulmeve në dy xhamitë, ku mbetën të vrarë 50 persona. Por, sipas komisionarit policor, Mike Bush, ata besohet se nuk kanë qenë të përfshirë në këto sulme, raporton BBC.

Rreth 34 persona të tjerë vazhdojnë të marrin trajtim mjekësor, pasi kanë pësuar lëndime nga armët e zjarrit. Një vajzë 4-vjeçare vazhdon të jetë në gjendje kritike.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Loading...Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.