auto 11 shatori15366417481 560x416 - 17 vjet nga sulmi terrorist, ja ngjarjet kryesore të 11 Shtatorit

Sot data shënon 11 Shtator. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë

11 shtatori është dita e 254-të e kalendarit gregorian (dita e 255-t në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 111 ditë.

Ngjarje

1609 – Henry Hudson arrin në ishullin Manhattan.

1683 – Fillon Lufta e Vienës.

1709 – Britania e Madhe, Holanda dhe Austria luftojnë kundër Francës.

1911 – U themelua Middle Tennessee State University në Murfreesboro, Tennessee, si Middle Tennessee Normal School.

1921 – Arrestohet aktori Fatty Arbuckle nën akuzën: përdhunim.

1926 – Tentimi për vrasjen e Benito Mussolinit dështon.

1931 – Salvatore Maranzano vritet nga njerëzit e Çarles Luçianos.

1943 – LDB: Trupat gjermane okupojnë Korzikën dhe Kosovën.

1948 – Henri Queuille zgjedhet kryeministër i Francës.

1970 – Paraqitet vetura Ford Pinto.

1998 – Yevgeny Primakov zgjedhet kryeministër i Rusisë.

2001 – Në sulmin e 11 shtatorit, shkatërrohen Qendra Tregëtare Botërore në New York City dhe muri perëndimorë i Pentagonit në Arlington, Virginia, dhe rrëzohet një avion udhëtarësh në Shanksville, Pennsylvania. Gjithësej vdesin 2,974 njerëz. (figura 1)

2003 – Ministreja suedeze e Punëve të Jashtme Anna Lindh vdes pas sulmit të saj një dit më parë.

Lindje

1940 – Brian De Palma – Regjisor amerikan.

1958 – Scott Patterson – Aktor amerikan.

1963 – Virginia Madsen – Aktore amerikane.

1965 – Richard Melville Hall (alias Moby) – Muzikant amerikan.

1980 – Antonio Pizzonia – Pilot brazilian i Formula 1.

1976 – Francesco Totti – futbollistë italian, që tani luan për Romën

1983 – Lauryn Williams – Olympike amerikane dhe fituese e 100 metrave (2005).

Vdekje

1971 – Nikita Hrushqov, politikan sovjetik.

2001 – Atif Purivatra, teoriticient i evulucionit të identitetit nscional boshnjak.

2002 – Kim Hunter – Aktore amerikane.

2003 – Anna Lindh – Ministre e jashtme e Suedisë.

2003 – John Ritter – Aktor amerikan.

2006 – Joachim Fest – Historian dhe autor gjerman.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.