Srebrenica massacre memorial gravestones 2009 1 770x4501 560x416 - 23 vjet nga masakra e Srebrenicës, varrosen eshtrat e 35 viktimave

Ekspertët ende po gërmojnë viktima të reja të fshehura në varre masive anëembanë Bosnjës
Sot shënohet 23 vjetori i masakrës së Srebrenicës, masakër kjo që konsiderohet më e rënda qysh nga Lufta e Dytë Botërore. Në këtë përvjetor u bë edhe varrimi i eshtrave të 35 burrave e djemve të masakruar në korrik të vitit 1995, të shpërndarë përreth fshatit që është bërë sinonim i brutalitetit të luftës në Bosnjë në vitet 1992-1995.

Eshtrat e identifikuara së fundmi u varrosën pranë varrezës massive, e cila tanimë mban 6.575 viktima të gjetura në të kaluarën. Srebrenica ishte një vend i mbrojtur nga Kombet e Bashkuara, i populluar me shumicë myslimane që ishte rrethuar nga forcat serbe gjatë luftës.

Trupat serbe të udhëhequra nga Ratko Mlladiq pushtuan enklavën, duke ndaë meshkujt nga femrat dhe fëmijët, dhe duke ekzekutuar rreth 8 mijë burra e djem brenda pak ditëve.

Ekspertët ende po gërmojnë viktima të reja të fshehura në varre masive anëembanë Bosnjës. Shumë nga trupat janë ndarë, duke groposur eshtrat e njëjta në disa vende të ndryshme, për të fshehur këtë krim lufte, andaj ekspertët e kanë të vështirë pasi duhet të bashkojnë eshtra të një trupi që i gjejnë me kilometra larg njëra tjetrës.

Ish komandanti serb Ratko Mlladiq është dënuar nga gjykata e Kombeve të Bashkuara për krime të luftës me burgim të përjetshëm, pasi u shpall fajtor për organizimin e barbarizmave serbë që lajnë 100 mijë boshnjakë të vdekur.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.