Prishtina 21 560x360 - A do të ketë masa të reja në këtë fundjavë?

Ministria e Shëndetësisë ka shtuar numrin e komunave në zonën e kuqe që paraqesin rrezik të lartë të përhapjes së infeksionit COVID-19.

Por, në këtë fundjavë kur bie edhe festa e 28 Nëntorit nuk do të ketë masa të reja për këto komuna.

Këtë e ka konfirmuar Liridona Lluka, zedhënëse e kabinetit të ministrit Zemaj.

“S’ka masa të reja në vikend dhe as karantinë për qytetet që janë në zonë të kuqe, përveç atyre që janë në fuqi” dekalroi ajo për Klan Kosova.

Të premten hyri në fuqi edhe vendimi për futjen në zonë të kuqe të 21 komunave të Kosovës.

Prishtina, Fushë-Kosova, Gjilani, Obiliqi, Gjakova, Shtimja, Podujeva, Peja, Ferizaj, Mitrovica e Jugut, Mitrovica e Veriut, Vushtrria, Lipjani, Vitia, Zveçani, Leposaviqi, Zubin Potoku, Kamenica, Skenderaj, Kllokoti dhe Graçanica janë komunat e zonës së kuqe.

Ndërkaq, në të verdhën bëjnë pjesë 15 komuna: Prizreni, Klina, Deçani, Drenasi, Malishevë, Suhareka, Shtërpca, Ranillugu, Parteshi, Kaçaniku, Rahoveci, Junik, Istrogu, Mamusha dhe Hani i Elezit.

Në të gjelbrën janë vetëm dy komuna: Dragashi dhe Novebërda.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.