agim aliu1 560x416 - Aliu thotë se i duhen dy vjet për t’i paguar borxhet e qeverisjes së kaluar, Svarqa mohon akuzat

Ky vit dhe thuajse dy vjetët e ardhshme, buxheti i Komunës së Ferizajt do të orientohet kryesisht në shlyerjen e borxheve që ka trashëguar qeverisja aktuale nga ajo e kaluara.

40.8 milionë euro është borxhi total, kryesisht nga kontrata të papërfunduara të lidhura gjatë viteve 2016 dhe 2017 në infrastrukturë dhe shërbime të ndryshme, raporton KTV.

Por, sipas kryetarit Agim Aliu, pranimi teknik është bërë pa i përfunduar punët.

Sipas ‘INPO-s’, kjo nuk duhet të përdoret si arsyetim nga Aliu për të mos i realizuar premtimet.

Ndërsa, ish-kryetari i kësaj komune nga radhët e LDK-së, Muharrem Svarqa, tha që kontratat e trashëguara nuk janë borxhe, por projekte që duhet realizuar.

Sipas tij, Aliu nuk ka vizion për qeverisje komunale.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.