w 32 560x416 - Detajet dhe rrëfimi i fqinjit rreth ngjarjes, pasi shqiptari nga Kosova vrau kunatën dhe plagosi vëllanë në Gjermani

Pasi një grua (33) u qëllua në Löhne-Gohfeld, një komision i vrasjeve në Bielefeld të Gjermanisë filloi hetimin e tij të shtunën në mbrëmje vonë.

Kështu raportojnë mediat gjermane, sipas të cilave, autori i krimit (48) ka qenë i plagosur rëndë, si dhe një tjetër është plagosur rëndë gjithashtu.

Sipas informacioneve të medieve gjermane, përcjell Telegrafi, gjashtë të rinj midis moshave 13 dhe 18 vjeç e përjetuan krimin dhe u duhej të kishin mbështetje psikologjike.

Po sipas mediave gjermane, mosmarrëveshja në një apartament në një ndërtesë apartamentesh në Theodor-Körner-Straße në Löhne u zhvillua rreth orës 21:15.

Në mbrëmje, autori i krimit, për të cilin mediat në Kosovë kishin raportuar se ishte nga Ferizaj, shkoi në ish-banesën e familjes së tij.

Vëllai (38), i cili po vizitonte gruan dhe tre fëmijët e saj, e informoi atë se ai nuk dëshironte të fliste me të.

Sidoqoftë, burri, i cili kishte një armë zjarri dhe një shkop me vete, mundi të hynte në apartament pak më vonë dhe, sipas policisë, papritmas filloi me të shtëna armësh në drejtim të anëtarëve të familjes, të pranishëm.

Sipas policisë, 33-vjeçarja u plagos për vdekje dhe vëllai 38-vjeçar u plagos rëndë nga të shtënat.

Ndërkohë, një fqinj ka rrëfyer ngjarjen.

“Dëgjova dy të shtëna dhe gati sa nuk rashë nga karrigia ime. Fëmijët bërtisnin me të madhe. Në atë moment unë thjesht reagova dhe thirra punëtorët e shpëtimit. Kur zbrita në korridor, fëmijët erdhën duke bërtitur drejt meje. Burri me prejardhje shqiptare u çmend plotësisht. Fëmijët duhet ta kenë mposhtur atë dhe e kanë hedhur armën në një livadh para shtëpisë”, ka thënë ai, përcjell Telegrafi.

“Unë isha i frikësuar dhe dridhesha i gjithi”, ka shtuar më tej ai.

Mediat gjermane më tej tregojnë se disa mjekë të urgjencës dhe punëtorë të shpëtimit u kujdesën për të plagosurit ndërsa gruaja me sa duket vdiq gjatë rrugës për në spital – vëllai gjithashtu pësoi një plagë me armë zjarri dhe në mbrëmje u tha se jeta e tij nuk ishte në rrezik.

Të gjashtë fëmijët u morën nën kujdesin e autoriteteve ndërsa burri që sulmoi banesën pësoi lëndime kërcënuese për jetën.

Në veturën e tij VW Passat të tij, që ishte e parkuar para shtëpisë, detektivët zbuluan gjithashtu një armë tjetër.