Loading...

Të pasurit e një regjimi ushqimor të shëndetshëm, është thelbësor për shëndetin në përgjithësi. Fatkeqësisht njerëzit mbipeshë dhe obezë rrezikojnë më shumë nga diabeti, sëmundjet kardiovaskulare, hipertensioni, gërhitjet në gjumë dhe kanceri.

Për të ulur në minimum rrezikun, është e rëndësishme që të arrihet një peshë e ekuilibruar, nëpërmjet një regjimi korrekt ushqimor.

Më poshtë sjellim një dietë të rekomanduar gjerësisht nga kardiologët, e cila nëse mbahet për pesë ditë me radhë, mundëson humbjen deri në 15 kilogramë. Për mëngjesin në të gjitha ditët këshillohet një gotë qumësht.

E hëna

Dreka: Një vezë e zier, një gotë kos, një portokall

Darka: Dy vezë të ziera, një fetë buke integrale, gjysmë kastraveci ose pak sallatë jeshile me një kokërr domate

 

E martë

Dreka: Një vezë e zier, një gotë kos, një portokall

Darka: 125 gramë mish të kuq, një fetë buke integrale të thekur, një portokall dhe një filxhan çaji me shumë pak sheqer

 

E mërkurë

Dreka: Një vezë e zier, një kastravec, një portokall

Darka: 125 gramë mish të kuq, një fetë buke integrale të thekur, një portokall dhe një filxhan çaj

 

E enjte

Dreka: 125 gramë gjizë pa kripë, një fetë buke integrale të thekur dhe një portokall

Darka: 125 gramë mish të kuq, një fetë buke integrale të thekur, një portokall dhe një filxhan çaj

 

E premte

Dreka: Një fetë buke integrale e thekur, 200 gramë mish peshku dhe një kokërr domate

Darka: Gjysmë kilogramë karota me avull, shoqëruar me bizele dhe patate

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Loading...Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.