Camila Cabello ishte artistja me më së shumti nominime, gjashtë sosh, në ceremoninë e ‘MTV Europe Music Awards’ që u zhvillua të dielën mbrëma në Bizkaia Arena në Bilbao të Spanjës.

Këngëtarja amerikane me origjinë kubane ishte edhe fituesja kryesore e mbrëmjes, pasi rrëmbeu katër çmime.

dua lipa dhe lista e plote e fituesve ne mtv ema 2018 1 - Dua Lipa dhe lista e plotë e fituesve në ‘MTV EMA 2018’

Camila Cabello fitoi katër çmime (Foto: Carlos Alvarez/Getty Images for MTV/Guliver)

Porse në këtë eveniment nuk mungoi triumfi i shqiptarëve, duke qenë se Dua Lipa mori çmimin për artisten më të mirë të muzikës pop.

dua lipa dhe lista e plote e fituesve ne mtv ema 2018 2 - Dua Lipa dhe lista e plotë e fituesve në ‘MTV EMA 2018’

Dua Lipa fitoi çmimin ‘Best Pop’ (Foto: Stuart C. Wilson/Getty Images for MTV/Guliver)

Njëherësh, skenën e ‘MTV EMA 2018’ u paraqit shqiptarja tjetër, Bebe Rexha, e cila e elektrizoi publikun me performancën e saj.

dua lipa dhe lista e plote e fituesve ne mtv ema 2018 3 - Dua Lipa dhe lista e plotë e fituesve në ‘MTV EMA 2018’

Bebe Rexha gjatë performancës në ‘MTV EMA 2018’ (Foto: Stuart C. Wilson/Getty Images for MTV/Guliver)

Nicki Minaj, Halsey, Little Mix, Panic! at the Disco e Alessia Cara ishin ndër performuesit tjerë, teksa fituesja e çmimit ‘Ikona globale’, Janet Jackson, bëri një performancë të paharruar në Bilbao.

Më poshtë, Telegrafi jua sjell listën e plotë të fituesve në ceremoninë e sivjetme të ‘MTV EMA 2018’:

Artisti/ja më i/e mirë
Ariana Grande
Camila Cabello
Drake
Dua Lipa
Post Malone

dua lipa dhe lista e plote e fituesve ne mtv ema 2018 4 - Dua Lipa dhe lista e plotë e fituesve në ‘MTV EMA 2018’

Camila Cabello ishte fituesja kryesore e mbrëmjes (Foto: Stuart C. Wilson/Getty Images for MTV/Guliver)

Videoja më e mirë
Ariana Grande — “no tears left to cry”
Camila Cabello — “Havana” ft. Young Thug
Childish Gambino – “This Is America”
Lil Dicky — “Freaky Friday” ft. Chris Brown
The Carters — “APES**T”

Kënga më e mirë
Ariana Grande — “no tears left to cry”
Bebe Rexha — “Meant To Be” ft. Florida Georgia Line
Camila Cabello — “Havana” ft. Young Thug
Drake — “God’s Plan”
Post Malone — “rockstar” ft. 21 Savage

Artisti/ja më i/e mirë pop
Ariana Grande
Camila Cabello
Dua Lipa
Hailee Steinfeld
Shawn Mendes

dua lipa dhe lista e plote e fituesve ne mtv ema 2018 2 - Dua Lipa dhe lista e plotë e fituesve në ‘MTV EMA 2018’

Dua Lipa fitoi çmimin ‘Best Pop’ (Foto: Stuart C. Wilson/Getty Images for MTV/Guliver)

Artisti i ri apo artistja e re më i/e mirë
Anne-Marie
Bazzi
Cardi B
Hayley Kiyoko
Jessie Reyez

Dukja më e mirë
Nicki Minaj
Cardi B
Dua Lipa
Migos
Post Malone

Artisti/ja më i/e mirë hip-hop
Drake
Eminem
Migos
Nicki Minaj
Travis Scott

dua lipa dhe lista e plote e fituesve ne mtv ema 2018 5 - Dua Lipa dhe lista e plotë e fituesve në ‘MTV EMA 2018’

Nicki Minaj ishte ndër fituesit e ‘MTV EMA 2018’ (Foto: Carlos Alvarez/Getty Images for MTV/Guliver)

Performanca më e mirë e drejtpërdrejtë
Ed Sheeran
Muse
P!nk
Shawn Mendes
The Carters

Çmimi për rok
5 Seconds Of Summer
Foo Fighters
Imagine Dragons
Muse
U2

Çmimi për alternativë
Fall Out Boy
Panic! At The Disco
The 1975
Thirty Seconds To Mars
twenty one pilots

Çmimi për elektronikë
Calvin Harris
David Guetta
Marshmello
Martin Garrix
The Chainsmokers

Çmimi për fansat
BTS
Camila Cabello
Selena Gomez
Shawn Mendes
Taylor Swift

AlessiaCara - Dua Lipa dhe lista e plotë e fituesve në ‘MTV EMA 2018’

Çmim edhe për Alessia Caran (Foto: Carlos Alvarez/Getty Images for MTV/Guliver)

Skena më e mirë botërore
Clean Bandit — MTV Crashes Plymouth, UK 2017
Charli XCX — MTV Crashes Plymouth, UK 2017
David Guetta — Trafalgar Square, UK 2017
Jason Derulo — Isle of MTV Malta 2018
Post Malone — Wireless Festival, UK 2018
Migos — Wireless Festival, UK 2018
J Cole — Wireless Festival, UK 2018
Nick Jonas — MTV Spotlight @ Hyperplay, Singapor 2018
Alessia Cara — MTV Spotlight @ Hyperplay, Singapor 2018

Shtytja më e mirë
PRETTYMUCH (tetor 2017)
Why Don’t We (nëntor 2017 )
Grace VanderWaal (dhjetor 2017)
Bishop Briggs (janar 2018)
Superorganism (shkurt 2018)
Jessie Reyez (mars 2018)
Hayley Kiyoko (prill 2018)
Lil Xan (maj 2018)
Sigrid (qershor 2018)
Chloe x Halle (korrik 2018)
Bazzi (gusht 2018)
Jorja Smith (shtator 2018)

Artisti/ja më i/e mirë nga SHBA
Ariana Grande
Camila Cabello
Cardi B
Imagine Dragons
Post Malone

/Telegrafi/

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.