e dhimbshme reperi kanadez jon james bie per vdekje nga aeroplani ndersa po xhironte klipin 560x416 - E dhimbshme: Reperi kanadez Jon James bie për vdekje nga aeroplani, ndërsa po xhironte klipin

Një reper kanadez ka vdekur pasi u rrëzua nga krahu i një aeroplani ndërsa filmonte një skenë të guximshme për një video të re muzikore.

Jon James McMurray, 34 vjeç, gjeti vdekjen e tij në British Columbia të shtunën.

Kur reperi filloi të xhironte veten, spiralet e aeroplanit shkuan drejt rënies, shkruan DailyMail, transmeton Telegrafi.

e dhimbshme reperi kanadez jon james bie per vdekje nga aeroplani ndersa po xhironte klipin - E dhimbshme: Reperi kanadez Jon James bie për vdekje nga aeroplani, ndërsa po xhironte klipin

Ai ishte i veshur me një parashutë, por nuk kishte kohë ta tërhiqte, sepse ai ishte mbërthyer në krahun e aeroplanit për një kohë të gjatë, ndërsa aeroplani binte poshtë.

Deri në momentin kur ai u shkëput nga aeroplani ishte tashmë shumë afër tokës, dhe Jon u përplas në tokë kur u shkëput prej tij.

Ekipi i tij i menaxhimit thanë se ai ishte përgatitur për këto skena për muaj me radhë dhe ishte trajnuar ‘intensivisht’.

“Akti i tij përfundimtar përfshinte kryerjen e një skene me aeroplanë që përfshinte rënie të lirë. Ai ishte stërvitur intensivisht për këtë marifet; megjithatë, teksa Jon u kap në krahët e aeroplanit, bëri që drejtimi i tij të ndryshohej dhe të shënonte rënie të atillë që piloti nuk mund ta ndalonte”, tha ekipi i tij në deklaratë.

Piloti arriti të rimarrë kontrollin e avionit dhe ta vendosë atë në mënyrë të sigurt vetëm pak minuta më vonë, ndërkohë që reperi vdiq nga rënia.

Trupi i Jon u gjet në një fushë nga fermerja Sydney Fox. Ajo i tha Global News se ajo dëgjoi avionin duke fluturuar afër shtëpisë së tyre vetëm pak çaste para se reperi të vdiste.

e dhimbshme reperi kanadez jon james bie per vdekje nga aeroplani ndersa po xhironte klipin 1 - E dhimbshme: Reperi kanadez Jon James bie për vdekje nga aeroplani, ndërsa po xhironte klipin

Autoritetet thanë se ende po hetojnë vdekjen e Jonit.

Ata thanë se Jon ishte pjesë e një aeroplani që filmonte ekipin dhe vunë në dyshime faktin se pse askush tjetër nga ekipi nuk u plagos.

Ai fillimisht ishte një skiator profesionist, por e ktheu fokusin e tij në muzikë pas një vuajtjeje të thyer për shkak të një aksidenti me ski vite më parë.

Jon, i cili ishte me origjinë nga Calgary, ishte i martuar me modelen 26-vjeçare, Kali James.

e dhimbshme reperi kanadez jon james bie per vdekje nga aeroplani ndersa po xhironte klipin 2 - E dhimbshme: Reperi kanadez Jon James bie për vdekje nga aeroplani, ndërsa po xhironte klipin

Miku i tij i fëmijërisë, skiatori profesional Rory Wayne Bushfield, tha për The Canadian Press se ai kishte një ‘talent të pabesueshëm’ për muzikën.

“Ishte një tragjedi kur ai lëndoi shpinën … por e mori atë si një gjë pozitive, dhe kjo e bëri atë të bënte disa gjëra të pabesueshme”, tha ai.

Bushfield tha se shoku i tij ishte i vendosur për të bërë klipin në aeroplan dhe kishte praktikuar për muaj të tërë.

“Jeta është e shkurtër, të gjithë e dimë këtë. Ai na ka frymëzuar aq shumë dhe do të jemi përgjithmonë me të”, ka përfunduar miku i tij. /Telegrafi/

e dhimbshme reperi kanadez jon james bie per vdekje nga aeroplani ndersa po xhironte klipin 3 - E dhimbshme: Reperi kanadez Jon James bie për vdekje nga aeroplani, ndërsa po xhironte klipin

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.