elon musk konfirmon tuneli i pare i kompanise lansohet ne dhjetor 560x416 - Elon Musk konfirmon: tuneli i parë i kompanisë lansohet në dhjetor
elon musk konfirmon tuneli i pare i kompanise lansohet ne dhjetor - Elon Musk konfirmon: tuneli i parë i kompanisë lansohet në dhjetor

CEO i Tesla dhe SpaceX Elon Musk tha të dielën në Twitter  se kompania e tij Boring Company, e cila synon të ulë koston e ndërtimit të tuneleve të tranzitit me shpejtësi të lartë, ka përfunduar pothuajse tunelin e tyre të parë.

Tuneli do të hapet më 10 dhjetor, shkroi Musk në Twitter, dhe thuhet se do të operoj nën Hawthorne, në zonën e Los Anxhelosit.

Musk ka thënë më parë se kompania e tij për tunelim “filloi si një shaka” dhe pranoi se projekti mund të dështonte.

Musk ka qenë relativisht i heshtur në lidhje me përparimin e kompanisë, dhe ka përdorur disa forma publiciteti për të financuar testimin dhe zhvillimin e projektit.

Në Maj, Musk tha se sistemi i ardhshëm i tunelimit, i quajtur “Loop”, do të kushtonte 1 dollarë për udhëtar.

Kompania gjithashtu ka premtuar planet për të pasur sistemet e udhëtimit me shpejtësi të lartë midis qyteteve të ndryshme. /Telegrafi/

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.