Loading...

Xhamia dhe Kisha ndajnë të njëjtin oborr në Ferizaj tani e 80 vjet.
Ky rast është i rrallë në botë e ndoshta rasti i vetëm. Kjo nuk është e tëra, ekzistenca e objektit të kultit xhamisë dhe kishës, nuk është fotografia e vetme që shfaq tolerancën ndërfetare në këtë qytet. Një miqësi e krijuar ndërmjet Bashkësisë Islame të Kosovës dhe Kishës Katolike, por edhe asaj ortodokse, tregon se toleranca fetare në këtë qytet gjithmonë ka qenë për çdo lakmi.

Duke qenë se shumica e popullatës së këtushme i takon besimit islam, barrën kryesore për respektin e ndërsjellë e luajti Këshilli i Bashkësisë Islame në Ferizaj.
Bashkësia islame e Kosovës çdo herë i ka shërbyer fesë dhe atdheut. Duke qenë e kujdesshme që të mos mbjell urrejtje.
Por çdo herë të ketë mirësjellje dhe një respekt edhe për fetë tjerë.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Loading...Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.