2 exercise 300x1801 560x400 - Harrojini medikamentet për uljen e shtypjes së gjakut, bëjeni këtë gjë të thjeshtë


Por nuk ekzistojnë studime krahasuese të stërvitjes dhe shtypjes së gjakut për uljen e barnave dhe numri i pjesëmarrësve në disa prej studimeve të përfshira ishte relativisht i vogël, paralajmërojnë studiuesit.

Ndonëse premtuese, gjetjet nuk duhet t’i bindin pacientët të ulin presionin e gjakut përmes uljes së dozës së barnave në favor të një regjimi ushtrimesh, megjithëse pacientët mund të duan të rrisin nivelin e aktivitetit fizik, këshillon autorin e studimit.

Ushtrimi mund të ulë presionin e gjakut, duke shtuar sasinë e presionit në arteriet kur rrahë zemra.

Por ajo që nuk është e qartë është se si stërvitja krahasohet me uljen e dozës barnave nga presioni i gjakut, nga të cilat ka disa lloje, pasi nuk janë kryer teste të drejtpërdrejta kokë për kokë.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:


Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.