Screenshot 23 2 606x3581 560x358 - I nxehti dëmton celularët, ja 5 gjërat që duhet të bëni për t’i mbrojtur

Ditët përvëluese të verës nuk janë torturuese vetëm për njerëzit, por edhe për të pandashmit e tyre, celularët.

Tashmë që temperaturat arriten kulmin, ekzistojnë disa mënyra për fanatikët e celularëve për t’i mbajtur këto pajisje të sigurta, larg rreziqeve të të nxehtit.

Për të pasur një performancë të mirë të celularit tuaj gjatë verës duhet të keni parasysh:

1-Mos e ekspozoni celularin në diell. Mbajeni në hije ose në çantë

2-Mos e hiqni nga kasa mbrojtëse

3-Mos e lini hapur Bluetooth-in, vendndodhjen apo edhe Wi-Fi-në kur nuk keni nevojë për to, vendosini në “airplane mode”

4-Nëse shihni se telefoni po nxehet, fikeni menjëherë dhe lëreni të ftohet

5-Mos luani lojra në telefon kur jeni në ambiente të jashtme dhe temperaturat janë të larta.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.