WP 33 560x416 - Ishte prekur nga COVID-19, vdes krimineli serb i luftës në Bosnjë

Momçilo Krajishnik, një ish zyrtar i lartë serb i Bosnjës i kohës së luftës i cili u dënua për krime lufte nga një gjykatë e OKB-së, ka vdekur pasi kontraktoi coronavirusin e ri. Ai ishte 75 vjeç.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, spitali në qytetin verior boshnjak të Banja Luka tha se Krajishnik vdiq të martën herët “nga pasojat e infeksionit me coronavirusin e ri”.

Krajishnik u dënua me 20 vjet burg nga gjykata e OKB-së për krime lufte në Hagë, Holandë, për përndjekjen dhe dëbimin me forcë të joserbëve gjatë luftës 1992-95.

Ai u la i lirë nga një burg britanik në 2013 pasi vuajti dy të tretat e dënimit.

Krajishnik shërbeu si kryetar i parlamentit serb të Bosnjës gjatë konfliktit që shpërtheu pas shpërbërjes së federatës Jugosllave në vitet 1990.

Ai ishte midis udhëheqjes së lartë serbe të Bosnjës që udhëhoqi përpjekjen për të krijuar një shtet serb të vetëquajtur në pjesë të Bosnjës dhe për ta bashkuar atë me Serbinë fqinje. Ai ishte një ndihmës i ngushtë i udhëheqësit serb boshnjak Radovan Karaxhiç, i cili u dënua nga gjykata e Hagës për gjenocid.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.