ja cfare domethenie ka shkronja r ne iphone xr sipas apple 560x416 - Ja çfarë domethënie ka shkronja “R” në iPhone XR, sipas Apple
ja cfare domethenie ka shkronja r ne iphone xr sipas apple - Ja çfarë domethënie ka shkronja “R” në iPhone XR, sipas Apple

Telefonat më të rinj të Apple këtë vit quhen iPhone XS dhe iPhone XR.

Apple insiston se “X” qëndron për numrin romak për 10. Dhe “S” qëndron për “shpejtësi”, të paktën sipas Apple.

Por çfarë përfaqëson “R”? Sipas shefit të marketingut të Apple, ka të bëjë me makina sportive.

“Unë i dua veturat dhe gjëra që shkojnë shpejt, dhe R dhe S janë dy shkronja që përdoren për të treguar makinat sportive që janë me të vërtetë speciale”, tha për Engadget, zëvendëspresidenti i Apple për marketing në mbarë botën, Phil Schiller.

Pra, “R” mund të qëndrojë për “rally”, “rrugë (road)” ose diçka të ngjashme – ka shumë makina që përdorin “R” në promovimin e tyre.

iPhone XR, që fillon me vlerë prej $ 750, është pak më pak i shtrenjtë dhe ka performancë më të ulët se iPhone XS ose XS Max, që fillojnë rreth në vlerën prej 1,000 dollarëve. /Telegrafi/

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.