medical breakthroughs we will see in the next 50 years1 560x404 - Ja cilat janë përparimet mjekësore që do të shohim në 50 vitet e ardhshme

Si do të dëshironit të ringjallni gjymtyrët, ose të shpëtoni fëmijët e lindur para kohe?

Çka nëse një derr mund t’ju ndihmojë me një zemër? E ardhmja e mjekësisë mund ta bëjë gjithçka të mundur dhe më shumë. Në vijim është një transkript i videos.

Në shekullin e fundit, ne kemi çrrënjosur sëmundje të tmerrshme dhe kemi mësuar se si të transplantojmë zemrat nga njeriu në tjetrin. Por ne ende kemi një rrugë të gjatë për të bërë. Këtu janë disa zbulime mjekësore që mund të shohim në 50 vitet e ardhshme, transmeton lajmi.net.

Së pari: Ruajtja e foshnjave të parakohshme . 10% e të sapolindurve në Amerikë kanë lindur shumë më herët. Shumë vdesin. Dhe ata që mbijetojnë zakonisht përballen me një sërë problemesh shëndetësore. Por studiuesit në Spitalin e Fëmijëve të Filadelfias po punojnë për një zgjidhje.

Në vitin 2017, ata krijuan mitra artificiale për fetusin e parakohshëm të qengjit. Pas 4 javësh në barkun artificial, fetusët kishin: Më shumë organe të zhvilluara, filluan të rritnin një pallto leshi, dhe disa madje hapën sytë. Në të ardhmen, një organizëm i ngjashëm mund të ndihmojë foshnjat e parakohshme njerëzore të zhvillohen plotësisht pas lindjes.

Tjetra në linjë është për të zgjidhur krizën e mungesës së organeve . Mijëra amerikanë vdesin çdo vit duke pritur për një transplantim. Për t’i dhënë fund kësaj, një ekip studiuesish po përpiqen të rritin organet njerëzore brenda derrave. Duket se derrat kanë organe të ngjashme me disa organe njerëzore. Dhe mund të rritet më shpejt – në vetëm 9 muaj. Për krahasim, nevojiten vite për ato organe të njëjta për t’u matur në njerëz. Kjo do të bënte të mundur rritjen e më shumë organeve për transplantime, më shpejt. Por nuk është e lehtë që qelizat nga një specie të mbijetojnë brenda një tjetri.

Kjo është arsyeja pse ishte një punë e madhe kur hulumtuesit rritën me sukses qelizat burimore të njeriut brenda një embrioni të derrit në vitin 2016. Ky hibrid njeri-derr ishte hapi i parë i madh në drejtimin e duhur. Por organet nga derrat nuk mund të jenë opsioni i vetëm për kandidatët e transplantimit. Një tjetër grup hulumtuesish nga Instituti Politeknik i Worcester në Massachusetts kanë kthyer gjethet e spinaqit në këtë.

E cila mund të bëhet një mënyrë për të shëruar organet e dëmtuara, në vend që t’i zëvendësojë të gjitha së bashku. Ju shikoni, gjethet e spinaqit kanë një rrjet të venave që, zakonisht, transportojnë ujë përmes tyre. Por këtu, studiuesit mbushën venat me një ngjyrë të kuqe, të ngjashme me gjakun. Dhe zëvendësoi qelizat e bimëve me qelizat e muskujve nga një zemër njerëzore, e cila, gjatë procesit, e shndërroi bimën në mënyrë të tejdukshme. Qelizat e muskujve pastaj filluan të pomponin ngjyrën e kuqe nëpër venat sikur të ishin enët e gjakut në një zemër të vërtetë!

Tani, ky është vetëm fillimi. Por studiuesit parashikojnë shërimin e organeve dhe indeve të dëmtuara me graftë bimore duke përdorur gjithçka nga spinaqi në brokoli .

E fundit por jo më pak e rëndësishme është ndoshta misioni më ambicioz i të gjithëve: rigjenerimi. Rreth 185,000 amputime ndodhin çdo vit në SHBA. Dhe ndërsa protetika po rritet gjithnjë e më shumë, ata nuk mund ta zëvendësojnë gjënë e vërtetë. Kjo është arsyeja pse shkencëtarët kanë marrë kohët e fundit një interes në një lloj të veçantë salamandër, të quajtur axolotl. E cila mund të rigjenerohet vetëm për ndonjë gjë, duke përfshirë gjymtyrët, mushkëritë, dhe madje edhe sytë e saj. Dhe shkencëtarët më në fund po fillojnë të zhbllokojnë sekretin e axolotlit duke identifikuar gjenet që janë përgjegjëse për superfuqitë e rigjenerimit.

Duke shpresuar që, ndoshta një ditë, ne mund të inxhinionim gjenetikisht një ilaç që emulon të njëjtin rigjenerim tek njerëzit. Nëse e shpëton jetën ose i përmirëson ato, mjekësia moderne me siguri ka një të ardhme interesante përpara.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.