195525599 554226589090862 408653772170082078 n 870x5221 1 560x416 - LDK nis procesin e zgjedhjes së kandidatit për kryetar të Ferizajt, zyrtarizimi në fund të qershorit

Lidhja Demokratike e Kosovës në Ferizaj ka nisur procedurat për nominimin e kandidatit për kryetar të komunës dhe për asamblistë.
Gjatë ditës së djeshme kjo parti mbajti mbledhjen e Kryesisë ku disa anëtarë të saj shprehën dëshirën e tyre për të kandiduar për të parin e Ferizajt.
Personat të cilët shprehën interesimin e tyre janë: Bahrije Hyseni, Valon Halimi, Flamur Istrefi dhe Shpëtim Sojeva.

Kryetari i degës së LDK-së në Ferizaj Muharrem Svarqa, se procesi i kandidimeve për të parin e Ferizajt nga ky subjekt politik sapo ka filluar dhe se ende nuk ka asgjë përfundimtare.

“Kemi një hapje ndaj çdo prurje të re, ndaj njerëzve me kredibilitet dhe autoritet, ndaj figurave përfaqësuese dhe të pakontestuara politikisht. Figurat e tilla, ditëve dhe javëve në vijim do të konsultohen, por përpjestimisht brenda kryesisë së degës kanë shprehë interesim, por kjo është vetëm brenda kufijve të interesimit dhe dëshirave dhe disa kandidatë që janë veprimtarë të devotshëm të Lidhjes Demokratike. Ne në fazat e ardhshme do të bisedojmë, jo vetëm për këta kandidatë, por ndoshta edhe për të tjerë. E rëndësishme është që ne nuk kemi marrë asnjë vendim, kështu që qytetarët do ta dijnë që LDK akoma nuk e ka kandidatin e vet për zgjedhjet komunale”, tha Muharrem Svarqa, kryetar i degës së LDK-së në Ferizaj.

E, Valon Halimi, njëri nga anëtarët e LDK-së i cili ka shprehur ambicie për të kandiduar për të parin e Ferizajt, tregon se si po shkon procesi i përzgjedhjes së kandidatit brenda LDK-së.

“Dje veçse e kemi shpallur kandidaturën, realisht nominimin për kandidatë dhe në kryesinë e degës dhe strukturat e saj presim për të marrë besimin e tyre tutje për të qenë jo vetëm të nominuar, por edhe për të qenë kandidat potencial dhe shumë serioz për ta përfaqësuar LDK-në në zgjedhjet lokale të ardhshme”, theksoi Valon Halimi, LDK.

Ndërsa, kryetari i LDK-së në Ferizaj Muharrem Svarqa, duke treguar kriteret që duhet të plotësojë një kandidat për të marrë kandidaturën, thotë se vet nuk do të kandidoj për këtë post.

“Kriteret natyrisht lidhen me devotshmërinë ndaj LDK-së, përkushtimin, disiplinën, të gjithë ata që kanë punuar për LDK-në, ata që nuk e kanë shantazhuar partinë për interesa të ngushta personale ose grupore dhe të gjithë ata që fitoren e LDK-së e kanë përjetu si fitore të tyre personale edhe nëse personalisht nuk kanë qenë përfitues të LDK-së”, tha ai.

Kurse Halimi, i cili ndonëse thotë se edhe nëse nuk kandidohet për kryetar nga LDK do ta mbështesë cilindo që del si kandidat, tregon pse është pikërisht ai që duhet të kandidohet.

“Unë jam njëri nga qendërstarët e degës së LDK-së në Ferizaj. Jam njëri nga njerëzit që ka kontribuuar në rritjen e LDK-së në faza të ndryshme. Jam njëri nga ata që nuk e kam kushtëzuar asnjëherë partinë dhe nuk kam devalvuar dhe keqpërdorur LDK-në. Tani e pashë momentin dhe momentumin e duhur që të jap kontributin tim për të përfaqësuar në nivel komunal LDK-në dhe duke e lidhë interesin qytetarë me programin e LDK-së dhe ashtu do të jetë program që gërshetohet me interesat e qytetarëve që do të ketë për bazë mirëqenien dhe rritjen e cilësisë në arsim e shëndetësi, shërbime publike e projekte infrastrukturore, por edhe duke mos e lidhur jetën e qytetarëve shumë për betonin”, tha Valon Halimi.

Kandidati për kryetar të Ferizajt nga LDK pritet që të zyrtarizohet më së voni në fund të muajit qershor.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.