leshimi neper hekurudhen e pjerret qe ndodhet ne malin zviceran video 560x416 - Lëshimi nëpër hekurudhën e pjerrët që ndodhet në malin zviceran (Video)

Në një mal që ndodhet në afërsi të Bernit të Zvicrës, ndodhet hekurudha më e pjerrët në Evropë.

Pasi kantieri të jetë tërhequr me litar deri në 1,800 metra lartësi mbidetare, atëherë lëshohet nëpër shinat që ndodhen në një terren shumë të thepisur, transmeton Telegrafi.

Megjithëse lëshimi nuk është aq i shpejtë, ofron shumë adrenalinë, teksa kalon nëpër shtigjet malore përballë një peizazhi përrallor.

Në të mund të ulen 24 persona, ndërsa duhet të presin për 12 minuta derisa të arrijnë në majën e malit.

Për të vazhduar me atë që është quajtur si lëshim skenik, shkaku i terrenit të malit zviceran që i dërgon të pranishmit në pozita të paparashikuara.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.