martohet princesha japoneze ayako heq dore nga statusi mbreteror shkaku dashurise 560x416 - Martohet princesha japoneze Ayako, heq dorë nga statusi mbretëror shkaku dashurisë

Princesha japoneze Ayako është martuar me një person të zakonshëm në një ceremoni të mbushur me rituale në Shrine të Meijit të Tokios.

Princesha Ayako, e bija e kushëririt të ndjerë të Perandorit Akihito, thuhet se do të merrte 1.3 milion dollarë sapo të martohet.

Gratë nga familja perandorake që martohen me njerëzit e thjeshtë duhet të heqin dorë nga statusi i tyre i Princeshës.

martohet princesha japoneze ayako heq dore nga statusi mbreteror shkaku dashurise - Martohet princesha japoneze Ayako, heq dorë nga statusi mbretëror shkaku dashurisë

Vajza e 28-vjeçares së kushëririt të ndjerë të Perandorit Akihito do të marrë gjithashtu një pagesë prej 106.75 milionë ¥ (1.3 milionë dollarë) nga shteti pas martesës me Kei Moriya, 32 vjeç, një punonjëse në firmën kryesore të transportit detar Nippon Yusen.

Çifti u shfaq në lajmet kombëtare duke ecur ngadalë para të ftuarve të hënën në mëngjes (sipas kohës sonë lokale).

Dasma u zhvillua në një nga ndërtesat të kompleksit të shenjtë dhe përfshiu një shkëmbim të unazave.

Të dy ritualet janë relativisht rutinë për dasma të stilit Shinto, duke përfshirë edhe ato të japonezëve të zakonshëm. /Telegrafi/

martohet princesha japoneze ayako heq dore nga statusi mbreteror shkaku dashurise 1 - Martohet princesha japoneze Ayako, heq dorë nga statusi mbretëror shkaku dashurisë

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.