mbroni shendetin tuaj dhe mbaroni gjalpin shtepiak 560x416 - Mbroni shëndetin tuaj dhe mbaroni gjalpin shtëpiak!
mbroni shendetin tuaj dhe mbaroni gjalpin shtepiak - Mbroni shëndetin tuaj dhe mbaroni gjalpin shtëpiak!

Gjalpi (i quajtur ndryshe margarinë) prodhohet nga vaji i bimëve, ndërkaq është i pasur me thartira yndyrore të pangopura.

Mund ta bëni vetë, në shtëpi, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– gjysmë filxhani qumësht/ujë,
– një filxhan vaj (luledielli apo përzierje vaj ulliri dhe vaj luledielli) ose gjysmë filxhani vaj luledielli dhe gjysmë filxhani vaji kokosi,
– një e verdhë e vezës,
– një lugë çaji lëng limoni,
– gjysmë luge çaji kripë.

Përgatitja:

Para se të filloni ta gatuani këtë gatesë, bëni gati mikserin, dy enë (një të madhe dhe një më të vogël) dhe akull.

Në enën e madhe thërrmoni akullin dhe shtoni pak ujë në mënyrë që temperatura të qëndrojë në zero.

Në enën e vogël të cilën e keni vendosur në enën e madhe me akull, shtoni përbërësit kështu: Nxehni ujin dhe vajin përafërsisht në 40 gradë celsius.

Në enën e vogël qitni vaj në të cilën më parë keni përzier të verdhët e vezës dhe të gjitha përzieni me mikser (sipas mundësisë në shpejtësinë më të madhe).

Ngadalë qitni qumështin/ujin dhe përzieni gjithnjë rreth dy minuta derisa uji dhe vaji të lidhen dhe të ngjiten për tretjen.

Shtoni lëngun e limonit dhe kripën dhe lehtë përzieni derisa gjalpi të dendësohet.

Nëse dëshironi, në fund mund të shtoni edhe ndonjë mëlmesë, p.sh. majdanoz, origano, rozmarinë etj.

Gjalpin ruajeni në frigorifer dhe përdoreni gjatë tri ditëve. /Telegrafi/

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.