w 16 560x374 - Merkel kërkon masa të reja para Krishtlindjeve

Rritja e vazhdueshme e numrit të lartë të infeksioneve të reja nga Covid-19 në Gjermani, ka shtyrë kancelaria Angela Merkel kërkon shtimin e masave të reja antiCovid-19, madje edhe para Krishtlindjeve, shkruan Gazeta inFokus.

Kancelaria bëri deklaratën në një takimi virtual me grupin parlamentar të CDU-së.

”Masat e qeverisë gjermane për të frenuar pandeminë kanë qenë të pamjaftueshme për shkak të një shkalle vazhdimisht të lartë të infeksioneve të reja, deklaroi dy ditë më parë ministri gjerman i Ekonomisë”, Peter Altmaier.

Altmaier theksoi se ”konsultime shumë intensive do të duhet të kryhen në ditët dhe javët e ardhshme për të përcaktuar nëse do të nevojiten masa shtesë, përveç bllokimit aktual të pjesshëm dhe kufizimeve të kontaktit të vendosura në fillim të nëntorit”.