nfcchip1 560x416 - Mijëra suedezë po vendosin mikroçipa nën lëkurë, kjo është arsyeja

Mijëra njerëz në Suedi janë duke futur mikroprocesorë nën lëkurë, duke ia lehtësuar jetën vetes për të mos bartur letërnjoftime, leje palestre dhe karta të punës.

Por, kjo gjë nuk kalon pa rreziqe të të dhënave, transmeton portali ferizaj24.

Rreth 3,000 suedezë janë vendosur çipa të vogël në trupat e tyre në tre vitet e fundit, sipas AFP.

Etiketat elektronike janë të madhësisë së një orizi dhe vendosen në shuplakë përmes një shiringe.

“Teknologjia është jashtëzakonisht e përshtatshme”, tha Ben Libberton, një mikrobiolog që punon për MAX IV Laboratory, për Euronews.

Shumë punonjës i përdorin ato për të hyrë në ndërtesat e tyre të zyrave, si një kalim në palestër, për të blerë ushqime nga makinat shitëse dhe madje edhe në vend të përdorimit të biletave të trenave.

Në një vit, rreth 130 pasagjerë u regjistruan për shërbimin rezervimit të hekurudhave kombëtare të Suedisë.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.