mjeshtrit e kung fuse sfidojne veten praktikojne mundjen me dema foto 560x416 - Mjeshtrit e Kung Fusë sfidojnë veten, praktikojnë mundjen me dema (Foto)

Rreziku i lëndimit të këmbës, shtypjes apo goditjes së drejtpërdrejt me brinjë nga demat, nuk i ka trembur për asnjë moment këta ekspertë të arteve marciale të cilët praktikojnë mundjen me dema në Kinë, një sport tradicional që praktikohet tash e qindra vite.

Ky sport unik praktikohet nga komuniteti mysliman Hui në Kinë, ku mjeshtrit e Kung Fusë argëtojnë turistët duke bërë mundje me dema, transmeton Telegrafi.

Kur 21-vjeçari Li Zhen u fut në “koloseum” para një demi, sigurisht se kishte emocione jo nga frika por e brengoste fakti që nuk do të arrijë të argëtojnë masën.

“Isha shumë i frikësuar. Para se gjithash është një dem”, ka shtuar Li.

Por ushtrimet e vazhdueshme kanë bërë që me kalimin e kohës të humb frikën, dhe sot është njëri nga anëtarët e grupit Wushu apo Kung Fu, që ushtron mundjen me dema në qytetin Jiaxing në provincën Zheijang.

Megjithatë, kjo praktikë është duke u kritikuar mjaft nga shumë banorët kinezë, të cilët besojnë se me këtë veprim janë duke u keqtrajtuar kafshët. /Telegrafi/

mjeshtrit e kung fuse sfidojne veten praktikojne mundjen me dema foto - Mjeshtrit e Kung Fusë sfidojnë veten, praktikojnë mundjen me dema (Foto)

mjeshtrit e kung fuse sfidojne veten praktikojne mundjen me dema foto 1 - Mjeshtrit e Kung Fusë sfidojnë veten, praktikojnë mundjen me dema (Foto)

mjeshtrit e kung fuse sfidojne veten praktikojne mundjen me dema foto 2 - Mjeshtrit e Kung Fusë sfidojnë veten, praktikojnë mundjen me dema (Foto)

mjeshtrit e kung fuse sfidojne veten praktikojne mundjen me dema foto 3 - Mjeshtrit e Kung Fusë sfidojnë veten, praktikojnë mundjen me dema (Foto)

mjeshtrit e kung fuse sfidojne veten praktikojne mundjen me dema foto 4 - Mjeshtrit e Kung Fusë sfidojnë veten, praktikojnë mundjen me dema (Foto)

mjeshtrit e kung fuse sfidojne veten praktikojne mundjen me dema foto 5 - Mjeshtrit e Kung Fusë sfidojnë veten, praktikojnë mundjen me dema (Foto)

mjeshtrit e kung fuse sfidojne veten praktikojne mundjen me dema foto 6 - Mjeshtrit e Kung Fusë sfidojnë veten, praktikojnë mundjen me dema (Foto)

mjeshtrit e kung fuse sfidojne veten praktikojne mundjen me dema foto 7 - Mjeshtrit e Kung Fusë sfidojnë veten, praktikojnë mundjen me dema (Foto)

mjeshtrit e kung fuse sfidojne veten praktikojne mundjen me dema foto 8 - Mjeshtrit e Kung Fusë sfidojnë veten, praktikojnë mundjen me dema (Foto)

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.