5279228 6302813 image a 1 1540209036354 634x3581 560x358 - Njerëzit e moshës së mesme rrezikohen më shumë nga kanceri

Njerëzit e moshës së mesme kanë më shumë qeliza mutante se sa ato normale, pohojnë hulumtuesit.

Shkencëtarët zbuluan se deri në 80 për qind të qelizave përmbajnë mutacione që mund të shkaktojnë kancer – edhe nëse ato duken të shëndetshme nën një mikroskop.

Në ekzaminimin e tyre të indeve të esophageal të njerëzve të vdekur, ata gjithashtu zbuluan njerëzit në të njëzetat e tyre kanë disa qindra mutacione në disa qeliza.

Megjithatë, kjo mund të rritet në më shumë se 2000 pasi ato rriten, duke çuar në inde të shëndetshme duke u ‘mbushur me mutacionet’.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.