auto fjkff154244918415424492381 560x416 - Përbërësi sekret, këshillë e artë: Në këtë mënyrë brumi çdoherë do të bymehet më mirë!

Nëse do të ndiqni këtë këshillë, më kurrë nuk do t’ju ndodhë që brumi t’ju bjerë apo të mos bymehet mirë, transmeton Telegrafi.

Ja disa truqe, të cilat do t’ju ndihmojnë që brumi juaj të jetë sikur i restoranteve më të mira apo sikur ai nga fotografia e kuzhinierit tuaj të preferuar:

– Para se të filloni të ngjishni brumin, merrni nga frigoriferi gjalpën dhe vezët dhe mbani një kohë në temperaturë dhome.

– Mos e teproni me sasinë e pluhurit për simite apo me tharmin, sepse ekziston mundësia që brumi të bymehet tepër dhe të pëlcasë.

perberesi sekret keshille e arte ne kete menyre brumi cdohere do te bymehet me mire - Përbërësi sekret, këshillë e artë: Në këtë mënyrë brumi çdoherë do të bymehet më mirë!

– Brumin lëreni gjithmonë në furrë të ngrohur, sepse të gjitha brumërat me pluhur simitesh dhe me tharmë e “kërkojnë” këtë.

Me rastin e bashkimit të përbërëseve të thatë dhe të njomur vjen deri te reaksioni kimik dhe brumi menjëherë fillon të bymehet.

Prisni 10 deri 15 minuta nga momenti kur furra të arrijë temperaturën e dëshiruar dhe atëherë vëreni brumin në furrë.

– Këshillë e artë: Në çdo brumë vendosni një lugë supe uthull molle! Është e shëndetshme, brumi më mirë bymehet, por gjithsesi brumit i jep një “dukje” të shkëlqyeshme!

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.