how to pit cherries michal grosicki unsplash1 560x416 - Përfitimet shëndetësore të qershisë

Qershia nuk është e mirë vetëm për tu ngrënë, ajo në vete përmbanë edhe shumë vitamina ushqyese që mund tju sjellin përfitime të ndryshme shëndetësore, transmeton Kosova Post.

Duke marrë parasysh disa studime nga disa hulumtues, tregohet për rolin e qershis si një antioksidant, anti-infomator dhe gjithashtu ky frut ka efektin e reduktimit të lodhjeve të muskujve dhe rregullimit të presionit të gjakut.

Sipas Xhana Ferretti, profesor i Biokimisë në Universitetin ‘Politecnica delle Marche’, ky frut ka disa substanca bioaktive të cilat përmbajnë polyphenols që ndikojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve kronike degjenerative (të tilla si diabeti dhe sëmundja Alzheimer) .

Gjithashtu qershia ka efekte pozitive sa i përket gjumit edhe pse ende nuk është konfirmuar pasi janë duke vazhduar hulumtimet e ndryshme rreth këtij fruti mrekullibërës, studiuesit thonë se ky frut mund të ketë përfitime të shumta dhe shumë të nevojshme për shëndetin e njeriut./il Giornale.it

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.