reagimi i gorillave kur e kuptojne se ne kafazin e tyre ndodhej kamera video - Reagimi i gorillave kur e kuptojnë se në kafazin e tyre ndodhej kamera (Video)

Gorillat janë specie inteligjente, ndërsa ky reagim tregon më së miri përse.

Pamjet tregojnë veprimin e këtyre kafshëve, kur në kafazin e tyre gjetën objektin e pazakontë, brenda së cilit ishte një kamerë GoPro, transmeton Telegrafi.

Në mënyrë që të hulumtohen veprimet e tyre të përditshme, në kafazin e një kopshti zoologjik që ndodhet në Arnhem të Norvegjisë, u vendos kjo pajisje për të parë rutinën e tyre.

Fillimisht, gorillat u afruan te objektivi, në atë që dukej sikur donin të bënin ‘selfie’.

Për të vazhduar më pas me lëvizjet tjera, madje edhe duke e goditur, sikur provonin të gjenin mënyrën se si ta nxirrnin përjashta. /Telegrafi/

[embedded content]

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.