roadster i tesla ka udhetuar prane planetit mars1 560x416 - Roadster i Tesla ka udhëtuar pranë planetit Mars

Ju mund të mbani mend se, në shkurt, SpaceX e Elon Musk nisi për herë të parë raketën Falcon të rëndë, duke mbajtur me vete një Tesla Roadster të kuq dhe një shofer të quajtur “Starman”. Tani, pothuajse nëntë muaj më vonë, makina ka arritur në orbitën e Marsit.

Të shtunën, SpaceX ndau vendndodhjen aktuale të Roadster në një postim në Twitter, duke treguar se kishte lëvizur përtej planetit të kuq dhe është në rrugë për tu rrotulluar përsëri në drejtim të Tokës. Pritet të kalojë orbitën e planetit tonë në gusht 2019.

“Ndalesa e ardhshme, restoranti në fund të universit,” shkroi SpaceX, një tjetër referencë e librit të Douglas Adams “Hitchhiker’s Guide to the Galaxy”.

Sipas faqes së internetit whereisroadster.com, që gjurmon vendndodhjen e Starman, makina aktualisht është mbi 180 milionë kilometra nga Toka.

Mjeti ka udhëtuar aq larg sa për të udhëtuar të gjitha rrugët e botës 16.5 herë. /Telegrafi/

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.