rrush i thate1 560x330 - Sa ndikon rushi i thatë në luftën kundër kolesterolit?

Mjekët shpesh rekomandojnë të hani rrush të thatë në mëngjes si një mënyrë e mirë për të mbajtur shëndetin e zemrës, eliminimin e kolesterolit, për të parandaluar kapsllëkun, si dhe për të ulur nivelin e triglicerideve.

Rrushi i thatë është burim natyror i vitaminave dhe mineraleve, por këto përfitime mund të jenë më të larta në qoftë se konsumoni ujin në të cilin i keni lënë të qëndrojnë për disa orë. Kjo pasi përmbajtja e sheqerit reduktohet duke e kthyer këtë produkt në një ilaç të shkëlqyer mjekësor.

Këshillohet që rrushi i thatë të jetë ngjyrë kafe e errët.

Vendosni një gjysmë filxhani rrush të thatë në ujë të nxehtë në mëngjes dhe e lini të ftohet gradualisht në temperaturën e dhomës. E lini 24 orë (deri mëngjesin tjetër).

Të nesërmen në mëngjes pini lëngun dhe hani rrushin me stomak bosh.

Ndiqni këtë regjim për katër ditë, të paktën.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.