1 372 780x4391 560x416 - Shumë të rinj janë të rrezikuar nga sulmet e trurit

Ekspertët e Britanisë kanë paralajmëruar se shumë të rinj, jo vetëm në Britani por në tërë botën, janë duke e vendosur veten në rrezik për sulme të hershme të trurit.

Stilet e pashëndetshme të jetesës dhe ushqimi i keq janë shkaktarët kryesorë që të rinjtë po diagnostikohen me hipertension, transmeton Telegrafi.

Shtypja e lartë e gjakut vendos tendosje më të madhe në zemër dhe në enë të gjakut, ndërsa me kohën kjo e rritë rrezikun për sulme të zemrës apo të trurit.

Kësisoj, ekspertët po u sugjerojnë qytetarëve, që pavarësisht moshës, të kontrollojnë në mënyrë të rregullt shtypjen e gjakut.

Mbipesha, mungesa e aktiviteteve sportive dhe ngrënia e sasive të mëdha të kripës janë të gjithë faktorë të cilët shpijnë në zhvillimin e shtypjes së lartë të gjakut.

Vlen të ceket se hipertensioni ka qenë përgjegjës i përafërsisht 75.000 vdekjeve vetëm në Britani gjatë vitit 2015

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.