unnamed 1151 560x374 - Si ndikon konsumimi i patates në mbipeshën e njeriut?

Patatet mund të ushqejnë krizën e mbipeshës. Një dokumentar i ri i BBC synon të zbulojë ushqimet e rënda të karbohidrateve.

Ekspertët që marrin pjesë në program kanë zbuluar se ka gati 90 gramë sheqer në një patate të vetme të pjekur – është ekuivalente me 19 kube sheqeri.

Ushqimet si bukë dhe makarona përmbajnë gjithashtu shumë sheqer, sepse trupat tanë kthejnë karbohidratet në glukozë.

Gjetjet kanë bërë që shkencëtarët të arrijnë në përfundimin se karbohidratet mund të nxisin normat e mbipeshës në Britani të Madhe.

“Pamja mund të jetë mashtrim’, tha eksperti Alison Barnes për BBC.

“Vetëm për shkak se një ushqim nuk duket i ëmbël, kjo nuk do të thotë se nuk do të lëshojë shumë sheqer në gjakun tuaj. Kur hani një artikull ushqimor, si një patate të zier, trupi juaj thyen niseshten në sheqer, që barazohet me 19 kube sheqeri”.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.