big Qysh me i largu gurzit n dhmb n kushte shtpie15235542911 560x416 - Si të largoni gurëzit në dhëmbë në kushte shtëpie?

Gurëzit janë një shtresë e verdhë në dhëmbët tuaj që gradualisht mund të dëmtojnë dhëmbët tuaj.

Rekomandohet pastrimi i tyre çdo gjashtë muaj, e ky mund të bëhet edhe në kushte shtë pie.

Më poshtë keni një recetë mjaft efektive e cila mund të përgatitet lehtësisht.

Përbërësit

  • Një lugë gjelle pastë dhëmbësh
  • 2 lugë peroksid hidrogjeni
  • 2 lugë sode buke
  • 2 lugë ujë

Përgatitja

Merrni një enë dhe hidhni brenda saj gjithë përbërësit. Përziejini mirë deri sa të bëhet një masë e njëtrajtshme.

Vendoseni masën e përftuar në furçën e dhëmbëve dhe lajini dhëmbët për 5 minuta.

Përsëriteni këtë metodë 3 herë në javë.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.