0 New COVID 19 variant Omicron photo illustration in Ukraine 26 Nov 2021 600x3601 1 560x360 - Simptomat e variantit Omicron, shenja treguese që ‘shfaqet natën’

Që kur Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e përcaktoi variantin e ri Omicron si një “variant shqetësues” më 24 nëntor, e gjithë bota po mendon për masa të shtuara.

Edhe pse OBSH ka sugjeruar që Omicron ka një “rritje të rrezikut të riinfeksionit”, provat fillestare sugjerojnë gjithashtu se mund të shkaktojë një sëmundje më të butë se varianti Delta, i cili aktualisht po përhapet në të gjithë Evropën.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të qëndroni vigjilent dhe të reagoni në përputhje me rrethanat nëse vëreni shenjat paralajmëruese të variantit të ri.

omicron1 - Simptomat e variantit Omicron, shenja treguese që ‘shfaqet natën’

Të dhënat janë të pakta për simptomat që duhen kërkuar, por mjekët në Afrikën e Jugut – ku u zbulua për herë të parë varianti – kanë dhënë të dhëna të rëndësishme.

Në një konferencë nga Departamenti i Shëndetësisë i Afrikës së Jugut, mjeku i përgjithshëm Unben Pillay renditi simptomat që raportonin pacientët me Omicron.

Hub NightSweats Social1 - Simptomat e variantit Omicron, shenja treguese që ‘shfaqet natën’

Një shenjë treguese mund të shfaqet gjatë natës, sipas doktorit. Pacientët po paraqiten me “djersitje natën”, tha ai. Djersitjet e natës janë kur djersitni aq shumë saqë rrobat e natës dhe shtrati janë të lagura, edhe pse vendi ku jeni duke fjetur është i freskët.

Doktor Pillay tha gjithashtu se ai po sheh pacientë që paraqiten me një kollë të thatë, ethe dhe shumë dhimbje trupi. Ai shtoi se njerëzit e vaksinuar priren të bëjnë “shumë më mirë”.

GettyImages 1209014967 header 1024x575 11 - Simptomat e variantit Omicron, shenja treguese që ‘shfaqet natën’

Megjithëse provat janë aktualisht të pakta, ka shenja inkurajuese që vaksinat aktuale do të ofrojnë njëfarë mbrojtjeje kundër variantit Omicron. Të dhënat e hershme sugjerojnë se vaksinat përforcuese kundër COVID-19 ofrojnë një shtresë shtesë mbrojtjeje kundër sëmundjes.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.