studentet e nje universiteti skocez festojne te mbuluar me shkume pa e ditur arsyen e formes se festes foto 560x416 - Studentët e një universiteti skocez festojnë të mbuluar me shkumë, pa e ditur arsyen e formës së festës (Foto)

Asnjë prej studentëve të Universitetit St Andrews në Skoci, nuk e di pse festuan të mbuluar me shkumë – por, ata e kanë bërë dhe u kënaqën shumë.

Kjo formë e festimit, që shënon ditën e fillimit të studimeve në universitetin që është ndër më të vjetrit në Britaninë e Madhe, është shumë e lashtë dhe nuk dihet tamam kur ka filluar, transmeton Telegrafi.

Sipas disa hulumtuesve, këtë e kanë bërë fillimisht prindërit, që i lyen fëmijët me shkumë, pasi t’i kenë veshur me kostume të ndryshme. Pjesërisht, fillim i festimeve të Halloween.

“Çfarë po ndodhë, pse po festojmë kështu, janë pyetje të shpeshta, që askush nuk e di përgjigjen”, ka thënë një studente, para se të shtonte se ka bërë shumë qejf.

St Andrews është themeluar më 1413 dhe është universiteti më i vjetër në Skoci, teksa festa e veçantë e studentëve filloristë është shënuar edhe sivjet. /Telegrafi/

studentet e nje universiteti skocez festojne te mbuluar me shkume pa e ditur arsyen e formes se festes foto - Studentët e një universiteti skocez festojnë të mbuluar me shkumë, pa e ditur arsyen e formës së festës (Foto)

studentet e nje universiteti skocez festojne te mbuluar me shkume pa e ditur arsyen e formes se festes foto 1 - Studentët e një universiteti skocez festojnë të mbuluar me shkumë, pa e ditur arsyen e formës së festës (Foto)

studentet e nje universiteti skocez festojne te mbuluar me shkume pa e ditur arsyen e formes se festes foto 2 - Studentët e një universiteti skocez festojnë të mbuluar me shkumë, pa e ditur arsyen e formës së festës (Foto)

studentet e nje universiteti skocez festojne te mbuluar me shkume pa e ditur arsyen e formes se festes foto 3 - Studentët e një universiteti skocez festojnë të mbuluar me shkumë, pa e ditur arsyen e formës së festës (Foto)

studentet e nje universiteti skocez festojne te mbuluar me shkume pa e ditur arsyen e formes se festes foto 4 - Studentët e një universiteti skocez festojnë të mbuluar me shkumë, pa e ditur arsyen e formës së festës (Foto)

studentet e nje universiteti skocez festojne te mbuluar me shkume pa e ditur arsyen e formes se festes foto 5 - Studentët e një universiteti skocez festojnë të mbuluar me shkumë, pa e ditur arsyen e formës së festës (Foto)

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.