te dielen fillon edicioni i nente i prishtina kids fest 560x342 - Të dielën fillon edicioni i nëntë i ‘Prishtina Kids Fest’

Festivali Ndërkombëtar i Këndimit, ‘Prishtina Kids Fest’, të dielën fillon me edicionin e nëntë, me ç’rast do të sjellë solistë të rinj nga Kosova, Rumania, Shqipëria, Mali i Zi, Lituania e Maqedonia, të cilët do të këndojnë drejtpërdrejt.

Festivali do të hapet në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës me fillim nga ora 18:00 dhe do të jetë i hapur për publikun, transmeton KP.

Në mbrëmjen finale që do të mbahet të dielën, do të ndahen nga tri shpërblime në dy kategori.

te dielen fillon edicioni i nente i prishtina kids fest - Të dielën fillon edicioni i nëntë i ‘Prishtina Kids Fest’

Kategoria e parë nga mosha gjashtë deri në 11 vjeç dhe kategoria e dytë për moshat 12 deri ne 16 vjeç.

Çmimi kryesor i festivalit do të jetë çmimi “Grand Prix” që do të ndahet për solistin me vokalin më të mirë të të dy kategorive.

Organizatorët kanë njoftuar që edhe këtë vit do ta ndajnë “Çmimin e Publikut” për solistin që do ta votojë vetë publiku.

Juria e festivalit përbëhet nga Diellza Sylejmani Veseli, Dardan Selimaj, Adelina Thaqi dhe Arstina Sala.

‘Prishtina Kids Fest’ organizohet nga Qendra Multikulturore Ndërkombëtare për Fëmijë dhe të Rinj, me drejtoreshë Drita Rudi.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.