Credits: albania.al

Bloomberg ka prezantuar 5 destinacione, të vendosur nën radar për tu marrë në konsideratë këtë verë. Ndër to, edhe Shqipëria, rekomandohet për të gjitha ata që janë të pasionuar pas ngjitjeve në mal. Më poshtë janë 5 destinacionet ballkanike për secilin lloj turisti:

Më i miri për familjarët: Liqeni Bled, Slloveni

Ndërkohë që pjesën më të madhe të rajon e kaplon i nxehti i verës, klima në Slloveni është më e butë, falë maleve të mbuluara me  pyje dhe liqene. Infrastruktura është relativisht e mire dhe akomodimi gjithashtu. Për themeluesin e grupit Ëild Frontiers, kjo aksesueshmëri e bën Sllovenin një vend të shkëlqyer për udhëtimet familjare”

Sa kohë do t’ju nevojitet: Pesë deri në shtatë ditë

Çfarë duhet të shihni dhe të bëni: Kaloni një ose dy ditë duke ecur nëpër rrugët magjepsëse të Lubjanës, pastaj drejtohuni drejt liqenit Bled. Kisha e shekullit të 17-të, e vendosur kundër Alpeve  Julian, është një nga vendet më të famshme të vendit. Por, zona ofron më shumë sesa kishat dhe kështjellat. Parku Kombëtar i Triglavit, e cila është pika më e lartë e Sllovenisë, ka ujëvara, liqene të shumtë  dhe kanione për të eksploruar.

Gryka e Vintgar-it, një luginë e gjatë me shtigje për ecje miqësore familjare, nga ku varen  shkëmbinjtë gëlqerorë, është gjithashtu një zgjedhje e turistëve.

Më i miri për udhëtime me makinë: Parku Kombëtar i Durmitor, Mali i Zi

Ky vend i vogël – përafërsisht sa madhësia e Konektikatit – ka një reputacion të jashtëzakonshëm për bregdetin e tij mahnitës të Adriatikut dhe për parqet kombëtare. Trenat janë të kufizuara dhe të ngadaltë, kështu që një makinë është e nevojshme për ta eksporuar. Shumë nga rrugët e Malit të Zi, janë me një korsi të vetme rrëzë shkëmbinjve.

Sa kohë do t’ju nevojitet: Tre deri në pesë ditë

Çfarë duhet të shihni dhe të bëni: Fluturoni në Dubrovnik dhe shkoni në Malin e Zi në rrugë që përgjatë gjirit të Kotorrit. E vendosur thellësisht brenda masiveve të Alpeve Dinarike, qyteti i fortifikuar bregdetar i Kotorrit ka ndërtesa të shekullit të 14-të, të cilat janë një mundësi e mirë për të eksploruar në perëndim të diellit, kur drita e artë zbret nga kishat romane në ujërat e ndritura. Pastaj merrni një ditë kohë për të ngjitur një nga dy majat në Parkun Kombëtar Lovcen, ku do të mahniteni me pikëpamjet e peizazhit të thepisur.

Më i miri për të pasionuarit e ngjitjeve në mal: Bjeshkët Namuna, Shqipëri

Alpet shqiptare, të vendosura në skajin veriperëndimor të vendit, duken aq të pakapshëm, banorët e vendas i quajnë “Bjeshkët e Nemuna”. Por vendasit kanë zbuluar që ato kanë përmbajtje të kulturës së vjetër të atij rajoni  dhe janë një mrekulli natyrore e paprekur, duke e bërë Shqipërinë një nga destinacionet më të kërkuara të Exodus Travels.

Sa kohë do t’ju duhet: Katër deri në pesë ditë

Çfarë duhet të shihni dhe të bëni: Filloni provoni jetën e vendasve në  lokalet në qytetin e lashtë, të mbushur me xhami në Shkodër, pranë kufirit me Malin e Zi. Atje, burrat e moshuar luajnë letra në hijen e parqeve të qytetit dhe të rriturit  pinë kafe turke në kafenetë e hapura. Pastaj merrni një varkë në fshatin çuditshëm të Valbonës, ku një udhëtim malor tetë orë lidh fshatrat e izoluara në pyllin e dendur të Thethit nëpërmjet rrugëve ende funksionale. Në një lartësi prej 1700 metra mbi, do të arrini në Valbonë. Prej aty, nëpërmjet shtigjeve pyjore të shtruara me pisha para se të përfundojë në fshatin historik romak katolik të Thethit.

Më i miri për Kulturën: Mostar, Bosnje

Pothuajse i shkatërruar gjatë konfliktit të gjatë dhjetëvjeçar jugosllav dhe Luftës së tmerrshme të Bosnjës, qyteti historik i Mostarit, një orë ose dy me makinë nga bregdeti dalmat, po shfaqet si kryeqyteti kulturor i rajonit. Sot, është një vend ku xhamitë e shekullit të 16-të dhe të shekullit të 17-të dhe arti bashkëkohor i rrugës shkojnë dorë për dore.

Sa kohë do t’ju nevojitet: Një deri në tre ditë

Çfarë duhet të shihni dhe të bëni: Stari Most, i rindërtuar kohët e fundit, një shembull i arkitekturës islame të shekullit të 16-të, emri i të cilit përkthehet “Ura e vjetër”, është mjaft piktoresk për ta vënë këtë qytet në hartë me një dorë: Pika e harkuar hedh një pasqyrë si reflektimi në ujërat e gjelbra të lumit Neretva. Ajo shërben si një fener i rimëkëmbjes së qytetit, ndryshe nga disa ndërtesa që ende kanë vrima plumbash, të cilat shërbejnë si përkujtues të përhershëm të shkatërrimeve të luftës.

Sot, më shumë se 100 muraleve gjenden në të gjithë qytetin. Disa nga më të mirat janë në “Kulla Sniper”, një ndërtesë bankare tetë katësh që dikur ishte përdorur si bazë nga kroatët dhe serbët gjatë konfliktit; tani është një reagim artistik ndaj krizës, me graffiti të ngarkuar emocionalisht, që mbështesin muret e jashtme të brendshme dhe të jashtme.

Vetëm një makinë 20 minuta larg, përgjatë lumit Buna, manastiri Sufi i 15-të i Blagaj Tekkes ofron një pushim nga gjithë intensiteti i udhëtimit.

Më i miri për urbanizimin: Sofia, Bullgari

Pavarësisht se është banuar që në vitet  7,000 para Krishtit (shtuar dhe praninë e bunkerëve të Luftës së Ftohtë dhe ndërtesave të epokës komuniste) Sofja është bërë një destinacion modern. Me restorante dhe pazar të shkëlqyeshëm, plus një numër mbresëlënës të parqeve publike, gazetari i Bloomberg e krahason atë me Pragën, Budapestin, apo me Berlin.

Sa kohë do t’ju duhet: Dy deri në katër ditë

Çfarë duhet të shihni dhe të bëni: Bulevardet e gjera të Sofjes, siç janë Rruga Oborishte dhe Bulevardi Vitosha, janë të mbushura me kafene, galeri arti dhe dyqane mode. Shumica e restoranteve ofrojnë variacion rajonal në pjatat klasike të Ballkanit./monitor

 

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.