peshk1 560x416 - Vaji i peshkut ndihmon në përmirësimin dhe parandalimin e sëmundjeve mendore

Vaji i peshkut është një nga përbërësit më të zakonshëm në dietat tuaja.

Ky vaj është e pasur me acide yndyrore omega-3, të cilat janë shumë të rëndësishme për shëndetin tuaj, njofton Klan Kosova.

Nëse nuk hani mishin e peshkut, marrja e vajit të peshkut mund t’ju ndihmojë të merrni mjaft acide yndyrore omega-3.

Truri juaj është i përbërë nga gati 60% yndyrë dhe shumë prej kësaj yndyre është omega-3.

Prandaj, omega-3 është thelbësore për funksionin normal të trurit.

Në fakt, disa studime kanë treguar se njerëzit me çrregullime të caktuara mendore kanë nivele më të ulëta të omegas në gjakun e tyre.

Interesante, studimet kanë treguar se plotësimi i omegës përmes vajti të peshkut mund të parandalojë fillimin ose edhe përmirësimin e simptomave të disa çrregullimeve mendore.

Për shembull, ai mund të zvogëlojë rrezikun e çrregullimeve psiçike tek ata që janë në rrezik.

Përveç kësaj, plotësimi me vaj peshku në doza të larta mund të zvogëlojë disa simptoma të skizofrenisë dhe çrregullimeve bipolare.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.