26 11 2018 1448555 18 10 2016 6703736 Veton Shabani 470x416 - Veton Shabani zgjidhet zëvendëskryesues i Këshillit Prokurorial të Kosovës

Prokurori i krimeve të rënda në Ferizaj, Veton Shabani është zgjedhur zëvendëskryesues i ri i  Këshillit Prokurorial të Kosovës.

Atij me 11 vota për dhe asnjë kundër ju besua pozita e zëvendëskryesuesit të KPK-së.

Në këtë pozitë para tij ishte prokurori Arben Ismajli.

Përpos zgjedhës së zëvendës kryesuesit të KPK-së në mbledhjen e mbajtur sot u zgjedh edhe kryesuesi i ri i këtij institucioni.

Në krye të KPPK-së u zgjodh ish kryeprokurori i Gjilanit Jetish Maloku i cili siguroi 10 vota për dhe një votë kundër.

Me një fjalë hyrëse Maloku shpalosi objektivat e tij për kryesimin e KPK-së.

“Unë kam paraqitur kandidaturën time për kryesimin e KPK-së dhe me këtë qëllim dua ta shpreh tek ju objektivat e mia të cilat janë rritja e llogaridhënies, transparencës, integritetit dhe fuqizimi i mekanizmave të tyre”, tha Maloku.

 

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.