zbulohet smeraldi i gjelber ne zambi i ka 5655 karate dhe kape vleren e dy milione funteve foto 560x416 - Zbulohet smeraldi i gjelbër në Zambi, i ka 5,655 karatë dhe kapë vlerën e dy milionë funteve (Foto)

Një smerald që kapë vlerën e dy milionë funteve është zbuluar në minierën Kagem në Zambi, që është në pronësi të një kompania angleze që merret me përpunimin e gurëve të çmuar.

Guri me ngjyrë të gjelbër i ka 5,655 karat, dhe është zbuluar nga gjeologu Debapriya Rakshit dhe veterani i minierave Richard Kapeta, transmeton Telegrafi.

zbulohet smeraldi i gjelber ne zambi i ka 5655 karate dhe kape vleren e dy milione funteve foto - Zbulohet smeraldi i gjelbër në Zambi, i ka 5,655 karatë dhe kapë vlerën e dy milionë funteve (Foto)

Ky gurë i çmuar pritet të dalë në ankand gjatë muajit të ardhshëm në Singapor, kurse kjo nuk është hera e parë që gurë të tillë janë zbuluar në minierat e Zambisë.

Në vitin 2010, gjeologët kishin zbuluar gurin e çmuar prej 6,225 karatëve që është shitur në Lusaka të Zambisë, dhe në fund ka përfunduar në dollapin e një kompanie indiane. /Telegrafi/

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.