e2808b911 i ri arrin me 27 nentor porsche perkujton debutimin legjendar foto 560x338 - ​911 i ri arrin më 27 nëntor – Porsche përkujton debutimin legjendar (Foto)

Gjenerata e fundit e një prej makinave sportive më popullore dhe më të njohura në histori do të ketë premierë në shfaqjen e ardhshme të veturave në Los Anxhelos.

Për më shumë se gjysmë shekulli, 911 është një sinonim për Porsche për shumë njerëz. Edhe pse kompania nga Shtutgart ka zgjeruar gamën e SUV-ve dhe veturave me 4 dyer në dekadat e fundit, sipas mendimit të tifozëve, ka ndërprerë reputacionin e vjetër të prodhuesve klasik sportivë, 911 është ende modeli më i rëndësishëm i Porsche kur bëhet fjalë për imazhin e saj.

e2808b911 i ri arrin me 27 nentor porsche perkujton debutimin legjendar foto - ​911 i ri arrin më 27 nëntor – Porsche përkujton debutimin legjendar (Foto)

Kjo është arsyeja pse premiera e çdo brezi të ri është një ngjarje e madhe për të dy kompanitë dhe entuziastët e makinave të kësaj marke prestigjioze. Deri në prezantimin e 911 të ri, kemi vetëm disa ditë dhe Porsche rinovon atmosferën duke kujtuar gjeneratën e parë, të këtij modeli, që u prodhua në vitet 1964-1973.

Historia e Porsche 911 filloi në vitin 1963, kur një model sportiv me dizajn modern dhe të mrekullueshëm, nën emërtimin 901, u paraqit në panairin e veturave në Frankfurt.

Kjo makinë u konceptua si pasardhëse e Porsche 356, dhe debutoi me një motor të ri 2.0 litra me 6 cilindra dhe 130 kuaj fuqi.

e2808b911 i ri arrin me 27 nentor porsche perkujton debutimin legjendar foto 1 - ​911 i ri arrin më 27 nëntor – Porsche përkujton debutimin legjendar (Foto)

Një vit më vonë, modeli i ri Porsche u shfaq në sallonet e shitjes, por me shenja të ndryshuara – në vend të 901, mori numrin 911, pas ndërhyrjes së Peugeot që pretendonte se kishte të drejtë të shënonte tre shifra me zero në mes. Ndryshimet në emërtimin e modelit nuk ishin pengesë që Porsche 911 të bëhej shumë shpejt popullor.

Një vit më vonë, në vitin 1965, pasoi versioni Targa me një çati të hapur. Sipas Porsche, ky variant u projektua për të përmbushur pritjet e konsumatorëve amerikanë se konvertibilët klasikë ishin më të rrezikshëm në rast të përmbysjes.

e2808b911 i ri arrin me 27 nentor porsche perkujton debutimin legjendar foto 2 - ​911 i ri arrin më 27 nëntor – Porsche përkujton debutimin legjendar (Foto)

Një vit më vonë, Porsche paraqiti 911 S, i cili kishte një motor me 160 kuaj fuqi. Në vitin 1967, Porsche u ofroi klientëve një bazë 911 T me një motor 110 kuaj fuqi. Për krahasim, Porsche 911 T i sotëm ka 370 “kuaj”.

Ndryshime të mëdha ndodhën në vitin 1968 kur Porsche paraqiti një version të përmirësuar me një aksesorë të zgjeruar prej 57 mm. Edhe pse është e pazakontë që prodhuesi të ndryshojë hendekun midis boshteve brenda një brezi të vetëm të modelit, Porsche pretendoi se kjo ishte bërë për të përmirësuar karakteristikat e makinës.

e2808b911 i ri arrin me 27 nentor porsche perkujton debutimin legjendar foto 3 - ​911 i ri arrin më 27 nëntor – Porsche përkujton debutimin legjendar (Foto)

Ky nuk ishte ndryshimi i vetëm, pasi motori 2.0-litërsh u zëvendësua me një njësi të re të fuqisë 2.2 litërshe. Ndërsa prodhimi i gjeneratës së parë 911 po afron fundin e saj, Porsche ka ofruar një version edhe më të shkathët të 911 Carrera RS 2.7 me një masë prej vetëm 1.000 kg.

Falë një kombinimi të peshës së ulët dhe një motor të fuqishëm 210 kuaj fuqi, ky model ishte në gjendje të arrijë një shpejtësi mbi 245 km/h. /kp/Telegrafi/

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.