106128045 3372580152793413 3347779903166377632 n 933x4451 1 560x416 - ​Aliu: Hyjnesha ferizajase e historive mijëravjeçare

Kryetari i komunës së Ferizajt, ka thënë se nëndheu i Ferizajt është flori i trashëgimisë.

Ai ka shkruar në Facebook se më i riu qytet, me gjurmë 8 mijëvjeçare që kanë një emër “Hyjnesha e Varoshit”, është dëshmi se civilizimi në këto anë, kaherë kishte ekzistuar.

“Figurina e punuar në argjilë që mban emrin e lokalitetit ku u zbulua, pra Varoshit, është Hyjnesha e trashëgimisë kulturore ferizajase e që me patjetër do t’i bënte nder gjithë qytetit duke u identifikuar me simbolin e saj zyrtar. Hyjnesha e Varoshit që rrëfen historinë e kësaj ane nga periudha e neolitit të hershëm ruhet e pret vizitorë në Muzen e Qytetit të Ferizajt”, ka shkruar ai.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.