170717104105 mediterranean diet stock super tease 650x3581 560x358 - 5 ushqimet që luftojnë plakjen (FOTO)

Një nga faktorët kryesorë për jetë të gjatë është ushqimi i shëndetshëm

Disa ushqime përveçse të mira për shëndetin tuaj, vlejnë edhe për ngadalësimin e procesit të plakjes.

 

Peshku

Studimet tregojnë se ata që hanë shumë peshk, pothuajse nuk vuajnë kurrë nga sëmundjet e zemrës. Peshku ështëi pasur me yndyrna omega-3, të cilat stabilizojnë ritmin e zemrës dhe mbrojnë nga kolesteroli.

Vaji i ullirit

Vaji i ullirit është i pasur me yndyrna të ngopura dhe është shumë i mirë në luftën kundër kancerit dhe sëmundjeve të zemrës.

Çokollata

Është e pasur me kakao e cila është e mirë për enët e gjakut. Çokollata është e mirë nëse konsumohet në masën e duhur për të parandaluar edhe disa forma të diabetit, sidomos diabetin e tipit 2.

Jogurti

Jogurti ngaladëson procesin e plakjes pasi është i pasur me kalcium si edhe parandalon sëmundjet që lidhen me eshtrat.

Boronicat dhe arrat, bajamet, lajthitë e të tjera janë në fund, por jo për nga rëndësia në procesin e plakjes.

Parandalojnë sëmundjen e diabetit por në të njejtën kohë konsumoni shumë në mënyrë që të plakeni më ngadalë?

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.