vw golf 4 1 6 for sale 0 id 50522143 type main1 560x416 - A ka më shumë Golf 2 apo Golf 4 në Kosovë?

Vetura “Golf 4” ose “Golf Mk4” nga marka ‘Volkswagen’ dominon në rrugët e vendit tonë, duke lënë kështu pas paraardhësin e tij, “Golf 2”.
Sipas statistikave të Ministrisë së Punëve të Brendshme, të siguruara nga Kallxo.com, në Kosovë, janë gjithsej 24.457 “Golf 4” krahasuar me 24 mijë e 202 “Golf 2”.

Në vendin tonë kjo veturë shitet me vlerë 3,000 deri në 5,000 euro, gjatë periudhës kur u prodhua u shit me çmim prej 11.000 dhe deri në vlerë afro 30.000 euro.

Vetura, e cila ka arritur shifrën 20 milionë copa të shitura, cilësohet si i fuqishëm, praktike dhe me të gjitha tiparet për t’u konsideruar një veturë klasike.

“Golf 4” doli në shitje në tetor të vitit 1997 dhe vazhdoi prodhimin deri në vitin 2003, dhe ishte makina më e shitur në Evropë në vitin 2001.

Seria e “Golfit 4”, është prodhuar edhe pas vitit 2004 në Kanada, për tregun amerikan, në Brazil dhe Kinë, kuptohet me disa modifikime në pamjen e jashtme, ku dizajnerët janë munduar t’i japin pamje të “Golfit 5”.

Modeli i katërt i tipit “Golf” nga viti 1998-2004 ka fituar gjashtë çmime të ndryshme.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.