102778992 0484283801 560x371 - Bllokohet botimi i softuerit të printimit të armëve 3D

Një gjykatë federale e SHBA, në Seattle ka bllokuar lëshimin e softuerit që u lejon konsumatorëve të printojnë armë zjarri 3D.

Grupi që mbështet mbajtjen e armëve “Defence Distributed” ishte gati për shkarkimin e programit në internet të mërkurën.

Firma arriti një marrëveshje me administratën Trump në qershor për të lejuar që ligjërisht të botojë udhëzimet.

Por tetë shtete dhe Distrikti i Kolumbisë paditën qeverinë të hënën për të bllokuar marrëveshjen, duke argumentuar se armët e pashpjegueshme ishin një rrezik sigurie.

Gjykatësi i Distriktit të SHBA Robert Lasnik lëshoi një urdhër ndalimi të përkohshëm që ndalonte orët e lirimit para afatit të 1 gushtit, duke thënë se projektet mund të binin në duar të gabuara.

“Ka printera 3D në kolegjet publike dhe hapësirat publike dhe ekziston mundësia e një dëmtimi potencial të pariparueshëm,” tha ai.

Gjykatësi Lasnik caktoi një seancë tjetër për 10 gusht.

Megjithëse “Defence Distributed” pritej të publikonte planet të mërkurën, më shumë se 1,000 vetë kanë shkarkuar dosjet për ndërtimin e një armë AR-15, të njëjtën armë që përdoret në shumë prej të shtënave në masë të Amerikës, që nga e premtja.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.